Kategoriler
Alışveriş Sepetiniz
MAĞAZADAN TESLİM AL ya da KREDİ KARTI İLE ÖDEME 🎁 1.500 ₺ & ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE 🚚 KARGO BEDAVA !!! 🎁 ♾ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ : @hediyecimarketcom 🎁 🛍 %5 - %10 ve %16 ya VARAN İNDİRİMLER İÇİN KUPONLAR SAYFAMIZI ZİYARET EDİNİZ 🛍 🎁 WHATSAPP SİPARİŞ DESTEK NUMARAMIZ : 0546 136 10 97 🎁 ÜRÜNLERİMİZE ÇİÇEKSEPETİ / TRENDYOL / HEPSİBURADA / PAZARAMA DİJİTAL MAĞAZALARIMIZDAN DA ULAŞABİLİRSİNİZ 🎁
1.500 ₺ & ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE 🚚 KARGO BEDAVA !!! 🎁 MAĞAZADAN TESLİM AL ya da KREDİ KARTI İLE ÖDEME 🎁 🛍 %5 - %10 ve %16 ya VARAN İNDİRİMLER İÇİN KUPONLAR SAYFAMIZI ZİYARET EDİNİZ 🛍 🎁 ♾ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ : @hediyecimarketcom 🎁 ÜRÜNLERİMİZE ÇİÇEKSEPETİ / TRENDYOL / HEPSİBURADA / PAZARAMA DİJİTAL MAĞAZALARIMIZDAN DA ULAŞABİLİRSİNİZ 🎁 WHATSAPP SİPARİŞ DESTEK NUMARAMIZ : 0546 136 10 97 🎁

Kulaklıklar

Kulaklıklar
 

KULAKLIKLAR - KABLOLU KULAKLIKLAR

Kendinize ait bir akustik atmosfer yaratmanızı sağlayan kulaklıklar, modern hayatın ayrılmaz bir parçasıdır. Etraftaki diğer sesleri susturup yalnızca istediklerinizi duymak kulaklıkların sağladığı büyük bir ayrıcalıktır. Böyle bir ihtiyaç, günlük hayatta birçok farklı durumda ortaya çıkabilir. Örneğin; yolculuk sırasında müzik dinlemek, kalabalık ortamlarda telefon görüşmesi yapmak veya oyun oynarken en hassas sesleri duymak kulaklıklar ile mümkün olur. Bunların da ötesinde kimi zaman hoparlörlerin mekâna yaydığı sesin yaratamadığı hissi yakalamak için de kulaklıklara başvurulabilir. Sesleri en ince detaylarına kadar işitebilmek bu araçların sunduğu en büyük avantajlardan biridir.

Teknolojinin her geçen gün ilerlemesiyle kulaklıklara birbirinden gelişmiş özellikler eklenir. Eklenen her yeni özellik; bu ürünlerin kalitesini artırmakta, kullanılabilecekleri durumları çoğaltmakta ve onlardan daha pratik şekilde faydalanmayı sağlamaktadır. Bu bakımdan kulaklıklar giderek daha işlevsel hâle gelir ve daha kaliteli bir ses deneyimi sunar. Kullanıcı araştırmaları ışığında kulaklıkların hizmet ettikleri amaçlar tespit edilerek bu alanlardaki verimleri artırılır. Bu doğrultuda özel koşullarda kullanılmak üzere ince detaylarla tasarlanan birçok kulaklık modeli geliştirilir. Bunlara örnek olarak oyuncuların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanan gaming kulaklıklar verilebilir. Hacimli bir ses deneyimi sunmak için tercih edilen bass kulaklık modelleri de özel olarak geliştirilen ürünler arasındadır. Gelişen tasarımların sağladığı en büyük yenilik ise kablolardan kurtulmaktır. Kablosuz kulaklıklar kullanıcılara daha önce görülmemiş bir hareket özgürlüğü sunar.

Geniş ürün yelpazesi içerisinden iyi bir tercih yapmak için satın alacağınız ürünü ne amaçla ve hangi durumlarda kullanacağınızı doğru tespit etmeniz büyük önem taşır. Örneğin hareketli yaşam tarzına sahip bireyler için kulaklığın kolay taşınabilir olması son derece önemlidir. Sesli görüşme yapmak isteyen kullanıcılar için mikrofonlu kulaklık çeşitleri uygundur. Bu bakımdan farklı kulaklık çeşitlerinin taşıdıkları çeşitli niteliklerden haberdar olmak uygun tercihi yapmak için büyük kolaylık sağlar. Gamer kulaklıklardan su geçirmez modellere birçok farklı seçenekle ilgili ihtiyacınız olan bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

 

 

Kulaklık Modelleri ve Özellikleri Nelerdir?

 

Kulaklıklar farklı işlevsellik ve tasarımlar ile donatılarak çeşitli koşullarda ve amaçlarla kullanılmak üzere üretilir. Kulaklık modellerinin sınıflandırılmasında da bu faktörler göz önünde bulundurulur. Bu ürünler; şekil, büyüklük, kablolu veya kablosuz özellik gibi birçok açıdan çeşitlilik gösterir. Aynı zamanda her kullanıcıya hitap edecek oldukça fazla sayıda klasik veya yenilikçi tasarım bulmak mümkündür. Diğer yandan bazı modeller gerçekçi ses deneyimini yaşatmak için çeşitli dijital özelliklere veya oldukça hassas hoparlörlere sahiptir. Gürültü önleyici kulaklık gibi kimi modeller ise etraftaki sesi tamamen izole etmek için özel olarak tasarlanır. Doğru seçimi yaparken arzu edilen sonuçları almak ve kullanışlı bir deneyim elde etmek için bunlar gibi birçok değişkeni hesaba katmak gerekir.

Farklı tasarımlar içerisinde ilk olarak eskiden beri karşılaşılan ve yaygınlığını günümüze kadar korumuş olan kafa üstü kulaklıklar göze çarpar. Bu modeller, kulakları dışarıdan saran iki hoparlörün genellikle başın üst kısmındaki bir köprüyle birleştiği tasarımlardır. Boyutları değişse de genel olarak diğer türlere göre daha geniş bir hacme sahiptirler. Bu bakımdan kolay taşınabilir seçenek olmasalar da daha büyük kulaklık kullanmanın mümkün olması sayesinde hacimli bir ses deneyimi yaşatırlar. Bu tasarıma sahip ürünler aynı zamanda kulak üstü kulaklık olarak da bilinir. Kulak dışı kulaklık da bu modellere verilen bir diğer isimdir. Kulak kepçesini saran kısım genellikle yastıklarla kaplıdır. Bazı kaliteli modeller değiştirilebilir ve farklı büyüklüklerde yastıklarla gelir. Aynı zamanda birçok tasarımda kafa genişliğini ayarlamaya yarayan kızaklı bir yapı bulunur. Bu açılardan konforlu seçenekler genelde baş üstü kulaklık olarak da anılan bu kategoride yer alır. Dışarının sesini tamamen kesmeye yönelik özellikle üretilen ses geçirmeyen kulaklık modelleri de genellikle kulak üstü tasarıma sahiptir. Özellikle gürültülü ortamlarda dinlediği sese tam olarak odaklanmak isteyen kullanıcılar için bu modeller oldukça yerinde seçeneklerdir.

Kulak üstü kulaklık çeşitleri tasarım ve kullanım açısından oldukça geniş bir ürün yelpazesi sunar. Kişiye özel ses alanı yaratma aracı olmasının yanı sıra bir aksesuar olarak da görülebileceği için farklı tarzlara uyacak birçok renkte ve şekilde üretilirler. Örneğin pembe kulaklıklardan metalik renklerde tasarımlara, kedi kulağı detaylı ürünlerden ışık özelliği olanlara kadar sayısız seçenek bulunur. Bu ürün çeşitliliği her kullanıcının severek tercih edeceği bir kulaklık bulmasını mümkün kılar.

Birçok oyun kulaklığı da kulak üstü tasarıma sahiptir. Oyun oynarken ihtiyaç duyulan hassasiyeti sunmak için özellikle tasarlanan bu modeller, birçok oyuncunun keyifli bir deneyim yaşamasını sağlar. Bu kategorideki bazı ürünler üç boyutlu dünya hissini işitsel açıdan tam anlamıyla yaratmak için surround 7.1 kulaklık özelliği taşır. Böylece seslerin geldiği yönleri tespit etmek kolaylaşır ve dikkat gerektiren oyunlarda daha iyi bir performans sergilenir. Oyuncu kulaklıkları, takım çalışmasını mümkün kılmak adına çoğu zaman bir mikrofona da sahiptir. Böylece çok oyunculu oyunlarda diğer kişilerle anında iletişim kurmak mümkün olur. Oyuncu kulaklığı çeşitleri tasarım açısından canlı seçenekleri barındıran kategoridir. Bu tasarımlar içinde çok sayıda renkli, ışıklı kulaklık modeli bulmak mümkündür. Bu çeşitlilik sayesinde oyuncular aradıkları tarzda birçok farklı seçeneğe rahatlıkla ulaşabilir.

Kulak içi kulaklıklar, beğeni toplayan tasarımlar arasında yer alır. Hareketli yaşam tarzında kulaklığını her yere taşımak isteyen kullanıcıların bu modellere yönelmesi doğru bir karar olur. Bunun sebebi kulak içi kulaklık modellerinin son derece hafif olması ve az yer kaplamasıdır. Bu modeller kulağın içine rahatlıkla sığacak şekilde tasarlanır. Genellikle silikon gibi malzemelerden üretilen uç kısımları kulak yoluna sıkıca oturur ve böylece dışarının sesini büyük ölçüde keser. Aynı zamanda dışarıya da neredeyse hiç ses vermezler. Birçok kulak içi tür her kullanıcıya uygun büyüklüğü sağlayabilmek için farklı silikon alternatifleriyle gelir. Telefon kulaklığı modellerinin pek çoğu da bu kategoride yer alır. Bu modellerin olmazsa olmaz özelliği karşılıklı etkileşimi mümkün kılacak bir entegre mikrofon taşımalarıdır. Ayrıca kulak içi oyuncu kulaklığı çeşitleri de mevcuttur.

Yukarıda ismi anılan tüm modeller kablolu kulaklık biçiminde bulunabilir. Kablolu teknolojilerin avantajları ve dezavantajları bulunur. Sesin tamamen analog iletimi sayesinde kesintilerin ve pil ömrü gibi kaygıların olmaması kablolu modellerin avantajları arasındadır. Öte yandan kablolar düzenli şekilde toplanmadığı takdirde dolaşma eğilimindedir. Bu durumda dolaşan yerleri açmak zaman alabilir, hatta kablolar bu süreçte zarar görebilir. Doğru kullanımla bunun önüne geçebilmek mümkünken kablosuz seçeneklere yönelmek de bir başka seçenektir. Aranan her kulaklık modelinin kablosuz versiyonunu bulmak mümkündür. Kablosuz iletişimi sağlamak bluetooth teknolojisiyle mümkün olabildiği gibi wireless seçenekler de mevcuttur. Kulak içi veya kulak üstü bluetooth kulaklık modelleri, tasarım ve özellikler bakımından her kullanım amacına uygun birçok seçenek sunar. Buna oyuncuların da giderek daha fazla tercih ettiği kablosuz gaming kulaklıklar da dâhildir.

 

Kulaklık Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

Kulaklıklar dış dünyanın gürültüsünü büyük ölçüde azaltır ve dinlemekte olduğunuz sese odaklanmamızı sağlar. Bu durum bazı koşullarda ekstra dikkat gerektirebilir. Bu durumların başında trafikte kulaklık kullanımı gelir. Araç kullanırken telefon elde veya kulağa dayalı şekilde görüşme yapmak yasaktır. Kulaklıklar, bunun önüne geçmek için elleri serbest bırakıp araç hâkimiyetini korumayı sağlar; fakat aynı zamanda sizi dışarıda olup bitenden işitsel manada soyutlayarak tehlikelere kapı açabilir. Bu bakımdan kullanımı yasak olmasa da tavsiye edilmez. Zorunlu durumlarda tek kulakta ve düşük seste kullanmak daha az tehlikeli bir yolculuk sağlar. En az motorlu taşıt sürerken gerektiği kadar bisiklet, scooter ve benzeri araçları kullanırken de kulaklık takma konusunda hassas davranmak gerekir. Dış tehlikelere özellikle açık olunan bu durumlarda kulaklık takmamak en iyisidir.

Kulak sağlığını korumak için kulaklıklarla uzun süre yüksek seste müzik dinlememek gerekir. Aşırı sese kulaklık yakınlığında uzun süre maruz kalmak işitme kayıplarına yol açabilir. Bu yüzden belli aralıklarla kulaklıkları çıkarmak ve kullanım sırasında da uzun süre süre yüksek ses seviyelerini tercih etmemek gerekir.

Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise kablolu modellerle ilgilidir. Özellikle yatmadan önce müzik dinlemeyi veya film izlemeyi seven kullanıcılar, kulaklıkları çıkarmadan uyuyakalabilir. Böylesi durumlarda kablonun boyuna dolaşması gibi son derece tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir. Kablolu kulaklık kullanırken bu ihtimal unutulmamalı ve azami dikkat gösterilmelidir.

Temizlik konusu da dikkat edilmesi gereken bir başka noktadır. Özellikle kulak içi modellerde bu konuda ciddi bir hassasiyet gerekir. Bu modellerin mümkünse her kullanımdan önce ve sonra temizlenmesi önemlidir. Aksi takdirde istenmeyen enfeksiyonlar meydana gelebilir.

 

 

Kulaklıklar Nasıl Temizlenir?

 

Kulaklıklar gün içinde birçok dış faktöre maruz kalır. Paraların bulunduğu cepte taşınırlar, pek çok eşyanın olduğu çantanın bir köşesindedirler, bir parkta masanın üstüne koyulurlar. Aynı zamanda saç, deri, kulak gibi birçok yüzeyle de temas ederler, tere ve kire maruz kalırlar. Hâl böyle olunca kulak ve cilt sağlığını korumak için bu araçları sık sık temizlemek gerekir. Temizlik işleminde hafif nemlendirilmiş bir bez kullanılabilir. Temizlikten hemen sonra kurulama işlemi yapılmalıdır. Temizlik sırasında nemli bez cihazın elektronik kısımlarına temas ettirilmemelidir.

Kullanılan bez nemlendirirken kolonya gibi alkol içeren ürünler kullanmak cihazın materyaline zarar verebileceği için önerilmez. Bunun yerine nemlendirmede kullanılan suya çok az miktarda sabun eklenebilir. Özellikle kafa kulaklıklarının kabloları, köprü kısmı ve yastıkları bu şekilde bir bezle rahatlıkla temizlenebilir.

Kulak içi modellerin temizliği ise çok daha sık aralıklarla yapılmalıdır. Temizlik işlemi en kolay biçimde uçlardaki silikonlar sökülerek yapılabilir. Bu silikonlar söküldükten sonra sabunlu suyla hafif şekilde nemlendirilmiş bir kulak temizleme çöpü kullanılabilir. Bu araçları dış etkilerle kirlenmekten korumanın en iyi yolu onları kullanılmadığı zamanlarda bir kutu veya çantada muhafaza etmektir. Böylece tozlanmaya ve kirlenmeye karşı koruma sağlanmış olur. Bu sayede temizleme işlemi daha seyrek aralıklarla yapılabilir.

Arama kriterlerine uyan ürün bulunamadı.

Hediyeci Market Çerez Politikası (Cookies)

HediyeciMarket.com'da bulunan çerezler (cookies); Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal mevzuata uygun olarak düzenlenmiştir. 

Detaylı bilgiye ulaşmak için Çerez Politikası sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıntılar İçin Tıklayınız…